65lecie Politechniki

W 2010 r. z okazji 65. rocznicy utworzenia Politechniki Łódzkiej nadaliśmy cykl audycji poświęconych nie tylko historii, ale i przyszłości naszej Alma Mater. Były emitowane w niedziele o godzinie 19:00. Zaprasza autorka audycji, Małgosia Płaszczyca.


Odcinek 1

Na początek spotkanie z JM Rektorem PŁ profesorem Stanisławem Bieleckim. Nie spodziewajcie się nudnego wykładu wyliczającego fakty z historii Politechniki. Zamiast tego proponujemy opowieść człowieka, który sporo wie o życiu i zechciał się tą wiedzą z nami podzielić. W jaki sposób wybory, których dokonujemy w młodości wpływają na nas później? Czy dzięki samym trójkom można zdobyć piątkę? Co może kryć się pod pojęciem "odpowiedzialność"? To tylko niektóre z zagadnień poruszanych przez jednego z najlepszych polskich biotechnologów.
Posłuchaj (mp3).

Odcinek 2

Tym razem w studiu S.R. ŻAK PŁ gościli: były Rektor PŁ (1981-1987), profesor Jerzy Kroh oraz ówczesny Prorektor ds. Studenckich profesor Wojciech Wolf. Przybliżyli oni słuchaczom postać pani profesor Alicji Dorabialskiej, uczennicy Marii Skłodowskiej-Curie. Znajdziecie tu też trochę opowieści o tym, jak uczyło się w czasie wojny, o trudnych latach 80., a nawet o przejściu od matematyki do chemii.
Posłuchaj (mp3).

Odcinek 3

Spotkanie z Prorektorem ds. kształcenia PŁ, profesorem Krzysztofem Jóźwikiem. Kolejny gość z Rektoratu podzielił się z nami wiedzą, czym zajmuje się prorektor, jak można – i czy trzeba – zmieniać podejście profesorów do nauczania, na czym polega współpraca uczelni z przemysłem i czy można ją poszerzyć, a nawet kiedy będziemy mieli w Łodzi drugie MIT.
Posłuchaj (mp3).

Odcinek 4

Zastanawialiście się kiedyś nad tym, jak siedzi się na rektorskim krześle? Albo nad tym, jak wygodny/niewygodny jest reprezentacyjny płaszcz i z czyjego futra pochodzi? Jak wyglądała transformacja ustrojowa w wydaniu Politechniki Łódzkiej, czy po wielu latach, kiedy widać, że się powiodła, zostaje już tylko radość, czy są też jakieś złe wspomnienia? To tylko niektóre z zagadnień poruszanych w rozmowie z byłym Rektorem PŁ, profesorem Janem Krysińskim, wybieranym na to stanowisko cztery razy (1990, 1993, 2002, 2005).
Posłuchaj (mp3).

Odcinek 5

Kolejna rozmowa, której celem było przybliżenie wielkiej postaci związanej z naszą uczelnią. W studiu zagościli: profesor Jan Krysiński (były Rektor PŁ), docent Ryszard Przybylski (były dziekan Wydziału Mechanicznego PŁ) i profesor Wojciech Wolf (Prorektor ds. studenckich PŁ). Wspominali oni (odwołując się także do zabawnych historyjek) profesora Władysława R. Gundlacha – łodzianina, żołnierza Armii Polskiej we Francji (1940; odznaczony The War Medal oraz Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski), który po internowaniu w Szwajcarii kształcił się na Wydziale Budowy Maszyn Politechniki w Zurychu (pracował też później w szwajcarskim przemyśle turbinowym). W 1950 roku wrócił do Polski. Dlaczego? Ponieważ kochał. Profesor Gundlach zajmował się termodynamiką płynów, maszynami przepływowymi, metrologią. Był rzecznikiem wprowadzenia w Polsce układu jednostek miar SI, założył czasopismo "Cieplne Maszyny Przepływowe".
Posłuchaj (mp3).

Odcinek 6

Spotkanie z mgr inż. Marianem Wojciechem Szymańskim, autorem książki "Anegdoty i wspomnienia absolwentów Wydziału Mechanicznego PŁ". W programie znalazły się nie tylko żarty i wspomnienia (związane głównie z profesorami: Andrzejem Sołtanem, Janem Wernerem i Janem Buchholtzem). Przygotujcie się na opowieść o tym, kim właściwie jest inżynier mechanik, dlaczego myślenie jest takie ważne oraz jak poczucie humoru pomaga w sytuacjach – wydawałoby się – beznadziejnych.
Posłuchaj (mp3).

Odcinek 7

Pod szczęśliwą siódemką kryje się Prorektor ds. Studenckich PŁ, profesor Wojciech Wolf – człowiek, który wie, jak wyglądają pierwiastki. Przyznajemy się, że temat urodzin Politechniki potraktowaliśmy dosyć swobodnie i z humorem, tak więc oprócz opowieści o tym, czym zajmuje się pan profesor jako naukowiec i jako prorektor, będziecie też mieli okazję wysłuchać wspomnień związanych z jego życiem studenckim.
Posłuchaj (mp3).

Odcinek 8

W naszym studiu pojawili się: profesor Czesław Strumiłło, były Rektor PŁ (1987-1990) oraz obecny Prorektor ds. Naukowych, profesor Ireneusz Zbiciński. Panowie opowiedzieli o profesorze Mieczysławie Serwińskim (Rektor PŁ w latach: 1968-1975) oraz o dziedzinie naukowej, której był on przedstawicielem (inżynieria chemiczna i procesowa). Spotkanie nie obyło się bez anegdot i opowieści z czasów studiów naszych gości.
Posłuchaj (mp3).

Odcinek 9

Gniazda, kable, układy scalone, automatyka, robotyka, Politechnika – coś dla fanów science-fiction! Rozmowa z profesorem Edwardem Jezierskim, szefem Zakładu Sterowania Robotów w Instytucie Automatyki PŁ. Przyszedł czas na przybliżenie słuchaczom trzeciego spośród najstarszych wydziałów PŁ – Wydziału Elektrycznego (dzisiejszy Wydział Elektrotechniki, Elektroniki, Informatyki i Automatyki). Nasz gość opowiedział także o profesorze Władysławie Pełczewskim, nazywanym twórcą łódzkiej szkoły automatyki.
Posłuchaj (mp3).

Odcinek 10

24 maja 1945 roku powstała Politechnika Łódzka; 18 maja 1959 roku – Studenckie Radio ŻAK PŁ. Rozmowa z "Inżynierem", czyli Wiktorem Skrzydłowskim – człowiekiem, który o technicznej stronie działania naszego radia wie wszystko. Politechnika Łódzka to nie tylko zajęcia z matematyki, fizyki, czy materiałoznawstwa. Polibuda to przede wszystkim szansa na praktyczne sprawdzenie zdobywanej wiedzy. O tym właśnie opowiada absolwent Wydziału Mechanicznego, który z radiem Politechniki związany jest od 1969 roku. "Teoria jest wtedy, kiedy wiemy wszystko, a nic nie działa. Praktyka jest wtedy, kiedy wszystko działa, a nikt nie wie dlaczego. W tym lokalu łączymy teorię z praktyką: nic nie działa i nikt nie wie dlaczego".
Posłuchaj (mp3).

Odcinek 11

Na przełomie XIV i XV wieku w Wielkim Księstwie Litewskim osiedlili się Tatarzy, od tamtej pory walczący w wojnach i powstaniach po stronie Polski. Potomkiem jednej z przybyłych wtedy tatarskich rodzin jest nasz gość, profesor Osman Achmatowicz, chemik-organik, syn drugiego rektora Politechniki Łódzkiej – Osmana Achmatowicza ojca (1899-1988). W czasie tego spotkania rozmawialiśmy między innymi o tym, skąd pochodził zasłużony dla naszej Politechniki rektor, co miał wspólnego z Tatarskim Pułkiem Ułanów z 1920 roku, ile czasu poświęcał na uczelni chemii, a ile pracy organizacyjnej i administracyjnej, jak trafił po II wojnie światowej do Łodzi i czy spodobało mu się to miasto.
Posłuchaj (mp3).


Program powstał dzięki pomocy Prorektora ds. studenckich, profesora Wojciecha Wolfa.