70 lat Politechniki Łódzkiej

24 maja 2015 roku minęło 70 lat od daty powołania Politechniki Łódzkiej, jedynej publicznej uczelni technicznej w regionie łódzkim i zarazem jednej z najlepszych uczelni w Polsce.

W ramach obchodów tego jubileuszu Studenckie Radio ŻAK Politechniki Łódzkiej przygotowało cykl audycji poświęconych dotychczasowej historii, osiągnięciom oraz wydarzeniom, które przez lata gościły w kalendarzu akademickim. Wraz z naszymi gośćmi wspominaliśmy początki funkcjonowania uczelni, jej największe sukcesy, wybitnych wykładowców, jak i wybitnych studentów, a także liczne organizacje i koła naukowe, które od lat rozwijają swoją działalność.

Od 20 stycznia 2015 r. między godziną 18:00 a 20:00 co miesiąc w trzeci wtorek na antenie Studenckiego Radia ŻAK Politechniki Łódzkiej emitowana była specjalna audycja "70 lat Politechniki Łódzkiej".

 • Odcinek 1

  W pierwszym odcinku audycji specjalnej z okazji 70. urodzin Politechniki Łódzkiej naszym gościem był Pan Profesor Tomasz Kapitaniak, z którym redaktorzy porozmawiali o tym jak zmienia się Politechnika. Audycję prowadzili: Aga Bomba i Mikołaj Grabski-Pawłowski.
  Słuchaj (mp3)!

 • Odcinek 2

  W drugim wydaniu audycji "70 lat Politechniki Łódzkiej" skupiliśmy się na naukowych i studenckich osiągnięciach Politechniki Łódzkiej. Naszymi gośćmi byli członkowie Team Petrolheads, przygotowujący bolid na konkurs Formuła Student. W studiu pojawili się także członkowie Koła Naukowego Skaner oraz Koła Naukowego Oktan PŁ. Rozmawialiśmy też o konkursie „nauka się oPŁaca”, którego zasady przybliżyła nam Rzecznik Politechniki Łódzkiej, Pani Ewa Chojnacka. Audycję prowadzili Anita Brzyszcz oraz Adam Kaczorowski.
  Słuchaj (mp3)!

 • Odcinek 3

  Ogromna pasja, zaangażowanie i chęć do działania! Te cechy łączą wszystkich członków organizacji studenckich działających na Politechnice Łódzkiej. Setki pomysłów, inicjatyw i wydarzeń, które od lat integrują studencką społeczność. Dla wielu to nie tylko pasja i możliwość rozwijania swoich zainteresowań, ale przede wszystkim fantastyczna życiowa przygoda. W trakcie trzeciej audycji rozmawialiśmy z przedstawicielami organizacji studenckich związanych z naszą uczelnią. W studiu pojawili się przedstawiciele Samorządu Studenckiego, Studenckiego Klubu Turystycznego PŁazik, Studenckiego Koła Przewodników Beskidzkich, Koła Naukowego SKN Designer oraz Studenckiego Radia ŻAK PŁ. Gościem honorowym był prof. dr hab. inż. Wojciech Wolf, były Prorektor ds. Studenckich PŁ. Audycję prowadzili: Krzesimir Lechowski oraz Krzysztof Zimoch.
  Słuchaj (mp3)!

 • Odcinek 4

  Coroczne inicjatywy, które na stałe wpisały się do kalendarza akademickiego. Od lat zrzeszają i integrują studentów, wykładowców i władze Politechniki Łódzkiej. Wspólne działanie, doświadczenie, niezapomniane przeżycia i wspomnienia! W kolejnej urodzinowej audycji „70 lat PŁ” porozmawialiśmy o pozauczelnianej aktywności i imprezach organizowanych przez naszych studentów. Naszymi gośćmi byli m.in. Jerzy Grabowski - Przewodniczący Komisji ds. Promocji, „Patrycjusz” Patryk Pietroń i Mateusz Jakóbczak. Audycję poprowadzili Daniel Archetka i Łukasz Piasny.
  Słuchaj (mp3)!

 • Odcinek 5

  Znani absolwenci, anegdoty, podsumowanie cyklu. Jak swoje studenckie czasy wspomina Prezydent Miasta Łodzi pani Hanna Zdanowska? Jak wyglądała droga od inżyniera do radiowca Marka Niedźwieckiego? W jaki sposób Adam Kszczot łączy życie sportowca z kształceniem się na Politechnice? Ponadto w naszym studiu o swojej ścieżce kształcenia i osiągnięciach zawodowych opowiedzieli nam Milena Kabza oraz Przemysław Faryś. Audycję poprowadzili Agata Kania i Łukasz Strąkowski.

 • Odcinek 6

  Ostatnia audycja podsumowująca cykl "70 lat Politechniki Łódzkiej", jednocześnie przygotowująca do urodzinowych obchodów na Rynku Manufaktury "Rozkręcamy całką Łódź". Naszymi gośćmi byli Filip Podgórski z Działu Promocji PŁ i Jerzy Grabowski, członek Samorządu Studenckiego Politechniki Łódzkiej, przewodniczący ds. Promocji. Audycję poprowadzili Agata Kania i Łukasz Strąkowski.