Aktualności

"Duchy Teatru" w Teatrze "Pinokio"

Już "Romantyczność", "Świteź" i inne wiersze Mickiewicza oswajały nas z mistycyzmem i fantastycznymi postaciami w literaturze. Motyw powtarzał się u Wyspiańskiego czy Dostojewskiego, zahaczając o dwudziestolecie międzywojenne i dramat "W małym dworku" Witkacego, wreszcie przywędrował do czasów współczesnych.

W "Duchach teatru" nie odnajdziemy jednak romantycznego widma napawającego strachem, ani groteskowego ducha będącego parodią postaci wykreowanych przez Rittnera. Projekt muzyczno-edukacyjny, przygotowany przez artystów łódzkiego Teatru "Pinokio" obrał sobie za cel przedstawienie nam osobistości, które odpowiedzialne są za tworzenie teatru jako instytucji, społeczności, ale i sztuki oraz magii, która z niego płynie.

Z okazji 75-lecia Teatru "Pinokio" zdecydowano się na przedstawienie projektu, który skieruje uwagę odbiorców na teatr jako na zgrany zespół składający się nie tylko z aktorów, ale i wszystkich osób, które czynnie go tworzą, jednak niekoniecznie ukazują się naszym oczom na scenie. Dlatego też oprócz postaci takich jak Duch Znanego Aktora czy Duch Starego Reżysera, w tym projekcie będziemy mogli też posłuchać duchów Poirytowanej Garderobianej, Spracowanej Krawcowej, Suflera Bez Budki czy Niefortunnej Sprzątaczki.

Głosy wszystkich wyżej wymienionych znalazły się na płycie wydanej przez teatr, zatytułowanej "Duchy Teatru". Dwanaście utworów przybliża nam zapomniane historie osób tworzących magię tego miejsca, jednocześnie zapewniając rozrywkę, zaskakując formą i bawiąc słowem. Odkrywane są przed nami coraz to kolejne historie Duchów, uchwycone w przeróżnych gatunkach muzycznych. Jak przyznają autorzy, zamysłem było, aby każdej postaci przypisać inny styl. Aranżacje utworów wydają się być utrzymane w tonie poważniejszym niż same teksty, co tworzy nieco groteskowy wydźwięk całości. Między innymi w przypadku utworu śpiewanego przez Ducha Zniesmaczonej Bufetowej słyszymy także fragmenty wykonywane przez chór, co nadaje podniosłości i pomaga słuchaczowi zbliżyć się do postaci Duchów Teatru. Zastosowanie takiej formy jest niewątpliwie ciekawym zabiegiem, zwraca uwagę, a spektakl zyskuje na tajemniczości, dzięki której wyczekujemy dalszych opowieści o losach postaci. Za teksty odpowiedzialna jest Aga Jun, za kompozycje Piotr Osak. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało w ramach programu "Kultura w sieci" dofinansowywanego przez Narodowe Centrum Kultury.

Albumu "Duchy Teatru", z utworami z tego przedstawienia, można posłuchać już teraz w serwisie Youtube na kanale Teatru "Pinokio". Prapremiera sceniczna odbędzie się 18 września 2020 roku.