Aktualności

Koncert w Żaku: Salimara

28 listopada o 22:00 będziemy nieśmiało realizować w ramach audycji Alternator program „jeden koncert miesięcznie w radio”. W naszym studiu koncertowym pojawi się duet Salimara, który przyjedzie do Żaka z Bydgoszczy. Wstęp jest wolny!

Salimara – zespół snujący muzyczną opowieść na temat wędrówki. Anna Niestatek i Marcin Karnowski tworzą własny mikroklimat dźwiękowy przy pomocy niestandardowego instrumentarium akustycznego (handpan, hamgam, cymbały, shruti box, djembe, kalimba, perkusjonalia, głos), okraszając rzecz szczyptą elektroniki. Minimalizm i subtelne aluzje odsyłające do rozmaitych kierunków muzycznych, sprawiają, że twórczość duetu skutecznie umyka jednoznacznym klasyfikacjom.

Anna Niestatek – wokalistka, edukatorka muzyczna i artystyczna perkusjonistka, eksperymentatorka, dyrygentka Bydgoskiej Orkiestry Improwizowanej, współautorka instalacji dźwiękowych, poszukiwaczka indywidualnych, awangardowych form ekspresji wokalnej. Do tworzenia linii prowadzącej głos w duecie Salimara nie używa słów, szukając głębszego i bardziej instynktownego porozumienia ze słuchaczem. Od niedawna w swojej twórczości uskutecznia również słabość do elektronicznych przeobrażeń dźwięku, korzystając z efektorów, harmonizerów, dyktafonu i loopera. Tworzy także solowy projekt o nazwie „fontAnna”.

Marcin Karnowski – muzykant, perkusjonista, autor tekstów, animator kultury. W duecie Salimara odpowiedzialny za dotykanie garnka, który śpiewa (handpan), stukanie patyczkami w rozmaite przedmioty (perkusjonalia) i poruszanie zabawkami (shruti box, grzechotki, tamburyna, bibelotki). Nagrał kilkanaście płyt (gra w zespołach i projektach: Variete, Brda, 3moonboys, George Dorn Screams, Ur Jorge, Salimara, Hanowska/Karnowski, Ala Kryształ), dał blisko 200 koncertów w Polsce, w Niemczech, na Słowacji, we Włoszech, w Norwegii, w Islandii, na Litwie. Realizuje działania na styku rozmaitych dziedzin twórczych skoncentrowanych na dźwięku i słowie. Kierownik do spraw liberackich w międzynarodowym przedsięwzięciu „Brumba – Jedność słowa z przestrzenią zapisu. Cykl wydawnictw liberackich”.