Aktualności

Styczeń, Luty, YAPA, Kwiecień...

8 marca w Łodzi odbędzie się wyjątkowy festiwal. Już po raz 44. spotkają się na nim miłośnicy poezji śpiewanej, autorskiej, turystycznej i szeroko pojętego folku. Spotkają się, żeby wspólnie słuchać muzyki, grać i śpiewać.

YAPA to największy i jeden z najstarszych festiwali muzyki turystycznej i studenckiej w Polsce. Jego początki sięgają lat 70., kiedy w głowach członków Studenckiego Klubu Turystycznego „PŁazik” Politechniki Łódzkiej zrodził się pomysł przeniesienia górskiego klimatu do Łodzi. Dzisiejsza YAPA w niewielkim stopniu przypomina jednak klimat lat 70. Teraz to duży festiwal, w którego organizacji uczestniczy ponad 100 wolontariuszy. Na scenie występują zespoły w pełnym składzie, z piosenkami profesjonalnie aranżowanymi i wydawanymi na płytach, obsługiwane przez najlepszych techników.

Tegoroczna YAPA to trzy dni pełne wrażeń, podczas których odbędą się 4 koncerty: dwa konkursowe, koncert nocny oraz koncert laureatów. W piątek na scenie zobaczymy między innymi Grupę na Swoim, która w zeszłym roku skradła serca Yapowiczów i zdobyła nagrodę publiczności. Sobotni koncert nocny uświetni jubileusz 20-lecia jednej z najważniejszych formacji poetyckich w Polsce – Lubelskiej Federacji Bardów. Tego samego wieczoru będzie można również usłyszeć Chwilę Nieuwagi w wyjątkowym duecie z Kubą Blokeszem.

Wśród wykonawców pojawi się też zespół pamiętający Yapę z lat 70., czyli Mikroklimat, a także najmłodszy skład tegorocznej edycji – zwycięzcy zeszłorocznej edycji Przeglądu Jan i Klan.

Z pewnych względów ta Yapa będzie wyjątkowa. Po raz pierwszy od lat 80. nie rozpocznie jej swoim występem Jerzy Bożyk – krakowski artysta jazzowy i bluesowy, który zmarł w lutym tego roku. Piosenka Jurka „Studenckie Lato” rozpoczynała co roku Przegląd. Tym razem będzie musiał zagrać ją już ktoś inny, a koncert piątkowy będzie poświęcony w całości jego pamięci.

Karnety na YAPĘ będzie można kupić od 8 marca od godz. 14:00 w Zatoce Sportu. Zakup karnetów będzie możliwy przy głównym wejściu na teren koncertów.

Pamiętajcie też, że karnety są do wygrania na antenie Żaka od poniedziałku do piątku o 8:30 i 14:30!

Koncerty transmitowane są także na żywo na youtube’owym kanale YAPY oraz na antenie Żaka.

KIEDY? 8-10 marca 2019 roku

GDZIE? Zatoka Sportu Politechniki Łódzkiej, al. Politechniki 10.

Szczegółowy program i więcej informacji dostępne są na stronie yapa.art.pl.

Ostatnio zagrane

  • 16 July 2020, 06:36 | Clannad "Now Is Here"
  • 16 July 2020, 06:35 | Clannad "Now Is Here"
  • 16 July 2020, 06:31 | Hedningarna "Kruspolska"
  • 16 July 2020, 06:27 | Czeremszyna "Oj Smereko"
  • 16 July 2020, 06:23 | Tuhaj-Bej "Marusja"