Aktualności

Biogospodarka napędza Łódzkie. Amerykanie nam zazdroszczą

Blisko tysiąc uczestników, kilkanaście paneli tematycznych z udziałem ponad 70 prelegentów z całego świata, podpisanie ważnego kontraktu i nagrody dla najlepszych biogmin z województwa łódzkiego - VI Kongres Biogospodarki pokazał jak merytoryczne dyskusje i debaty przekładają się na konkrety.

Województwo Łódzkie kilka lat temu postawiło na biogospodarkę, a szósta edycja łódzkiego Kongresu udowodniła, że była to właściwa decyzja. Obecni w Łodzi przedsiębiorcy z USA podkreślali, że w tej branży to Ameryka ma się czego uczyć od Polski, a międzynarodowy ekspert d.s. biogospodarki Christian Patermann zwracał uwagę, na coraz liczniejszy udział w Kongresie ludzi biznesu. Jak zauważył, widoczne jest większe niż w latach ubiegłych zainteresowanie wśród przedsiębiorców.

Gospodarz Kongresu Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień za jedne z ciekawszych uznał rozmowy z przedstawicielami regionu Północnej Karelii w Finlandii „Karelia to jeden z najsilniejszych regionów Finlandii, w którym dominuje przemysł leśno-drzewny. Mają duże doświadczenia w budowie rozproszonych małych rolniczych biogazowni. Są zaawansowani w budownictwie drewnianym. Chcemy wykorzystać ich doświadczenia w rozwoju naszych klastrów budownictwa szkieletowego i modułowego (Łask, Radomsko) i meblarskiego (Radomsko). Tematyka ta wpisuje się w zieloną rewitalizację miast, która jest przewodnim hasłem EXPO w 2024, na które już teraz wszystkich serdecznie zapraszam” – mówi Marszałek Stępień

Ważnym punktem VI Międzynarodowego Kongresu Biogospodarki było uroczyste podpisanie kontraktu pomiędzy łódzką firmą Biotechnika i amerykańską spółką Red River Biorafinery na projekt i dostarczenie technologii dla Biorafinerii w Grand Forks, w Dakocie Północnej w USA. Technologia wykorzystywana jest do produkcji bioetanolu oraz biogazu, jako surowiec wykorzystywane są odpady z przetwarzania buraków cukrowych i ziemniaków. Firma Biotechnika z Łodzi opracowała unikatowy w skali światowej układ procesowy o niezwykle wysokiej efektywności. Wartość kontraktu to 80 mln dolarów, prace budowlane już się rozpoczęły. Reprezentujący amerykańskiego inwestora Jacek Chmielewski i Keshav Rajpal podkreślali, że w zagospodarowaniu odpadów w produkcji rolnej Polska jest o wiele bardziej zaawansowana niż USA, a właściciel łódzkiej Biotechniki Tomasz Kapela ma nadzieję, że kontrakt z Amerykanami będzie początkiem szerszej ofensywy.

Zakres poruszanych tematów podczas Kongresu był bardzo szeroki, od ściśle specjalistycznych po interesujące niemal każdego. Podczas Forum Antysmogowego poznaliśmy innowacyjne sposoby walki ze smogiem w Warszawie, Krakowie i Łodzi. Dużym zainteresowaniem cieszyły się również dyskusje na temat zrównoważonej konsumpcji i zdrowego modelu życia, w którym dbanie o siły witalne organizmu jest szczególnie ważne. Dyskutowano o wykorzystaniu odpadów jako surowców do dalszego przetworzenia, inicjowaniu lokalnych łańcuchów biznesowych, tworzeniu nowych miejsc pracy w biogospodarce i rozwoju lokalnych biospołeczności. Najlepsze gminy, które działają na rzecz zrównoważonego rozwoju i prowadzą szeroko zakrojone konsultacje z mieszkańcami - zostały nagrodzone.

W konkursie „Gmina na szóstkę” organizowanym przez Dziennik Łódzki nagrodzonych zostało 9 inwestycji z każdej z 9 zgłoszonych gmin, w tym takie jak: ochrona środowiska naturalnego Gminy Maków poprzez instalację odnawialnych źródeł energii w budynkach prywatnych, rozwój gospodarki turystycznej w miejscowości Lisowice czy budowa pasywnego budynku przedszkola. W tym konkursie jednak nie tylko rywalizacja między gminami była ważna, ale również wymiana pomysłów i doświadczeń przyczyniających się do zwrócenia uwagi na znaczenie biogospodarki w regionie, Polsce i na świecie.

Ostatnio zagrane

  • 26 May 2019, 19:58 | The Kills "Cat Claw"
  • 26 May 2019, 19:46 | Bokka "Town Of Strangers"
  • 26 May 2019, 19:29 | Lil Uzi Vert "XO Tour LIF3"
  • 26 May 2019, 19:15 | Lil Peep "Sunlight on Your Skin"
  • 26 May 2019, 19:01 | Fall Out Boy "My Songs Know What You Did in the Dark (Light Em Up)"