Niezalogowany (Zaloguj się)

Witaj!

Jeżeli chcesz uczestniczyć w dyskusji i mieć dostęp do innych kategorii musisz być zarejestrowanym użytkownikiem. Jeżeli już posiadasz konto zaloguj się.

Jeżeli jeszcze nie posiadasz konta, poproś o rejestrację.

Kategorie

Vanilla 1.1.6 jest produktem Lussumo. Więcej informacji: Dokumentacja, Forum.

  • CommentAuthordomingo
  • CommentTime26 May 2011
   # 1

  Będzie najszybszy w Europie i... ogromny

  Najszybszy w Europie superkomputer powstaje na Politechnice Łódzkiej. Będzie wykorzystywany do skomplikowanych obliczeń fizyko-chemicznych,które mogą być pomocne np. przy produkcji nowych leków.
  - Dzięki niemu nie trzeba będzie wykonywać bardzo drogich eksperymentów, bo one będą mogły być przeprowadzone w komputerze - mówi dr Piotr Polanowski z Katedry Fizyki Molekularnej PŁ.
  Komputer będzie miał kształt walca o średnicy 10 m i wysokości 3m, a umieszczony zostanie w budynku w kształcie kuli o średnicy 21 metrów.
  -Wszystkie komputery używane w nauce są gigantyczne - mówi dr Jarosław Jung, także z Katedry Fizyki Molekularnej PŁ. - To, co trafia do zwykłego odbiorcy, jest tylko ich miniaturową wersją.
  Komputer, który powstanie na PŁ, będzie miał taką moc obliczeniową, jak kilkaset tysięcy komputerów domowych pracujących jednocześnie.
  - W ciągu kilku sekund będzie mógł wykonać obliczenia, które zwykły PC wykonywałby nawet rok - dodaje dr Jung.
  Do ewentualnych napraw tej maszyny trzeba będzie skonstruować specjalne roboty. Pomysł stworzenia w Łodzi superkomputera powstał w 1999 r. Do tej pory nie zrealizowano go z powodu braku środków. Szansa pojawiła się, gdy zapadła decyzja o budowie Europejskiego Centrum Bio- i Nanotechnologii, które powstaje w Łodzi z pieniędzy Unii Europejskiej. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że superkomputer będzie gotowy w 2015 r. Razem z budynkiem ma kosztować ok. 25 mln złotych.

  http://www.p.lodz.pl/main,item8310,wycinki_prasowe_index.htm
  (Express ilustrowany) 25.5.2011 autor: IJ

  • CommentAuthorKazik
  • CommentTime5 Jun 2011
   # 2

  Koń by się uśmiał. Ja w trakcie studiów korzystałem na PŁ z komputerów w Windowsem 95, których jedynym "oknem na świat" była stacja dyskietek.