Testy nośników CDR
Przetestowano błędy odczytu z kilku nośników CDR dostępnych w handlu w lutym 2005 roku.
Testy wykonano programem Nero CD-DVD Speed w wersji 3.55 PL, zapis przeprowadzono na zewnętrznej nagrywarce CD/DVD firmy Asus model DRW-0804P z firmware w wersji 1.15 i odczyt na tym samym napędzie. Niestety nie raportuje on błędu jittera. Testy przeprowadzono z maksymalną prędkościa dopuszczoną przez nośnik i rozpoznaną przez napęd.
Typowe "noname" oraz pseudooryginały pod marką "Dysan" pominięto, nie nadają się do niczego (Dysan-y na domiar złego są bardzo zróżnicowane w zależności od partii nośników).
Zamieszczone testy mogą mieć spory margines błędu, ponieważ były wykonane na pojedynczych próbkach nośników, jednak ogólna tendencja w rzeczywistości jest zbliżona do tego rankingu.
Poza tym warto pamiętać, że nie są to jedyne istotne informacje dotyczące relacji procent błędów-deklarowana prędkość (bo zapisu dokonywano przy maksymalnej i tego w rzeczywistości dotyczy ten test). Trzeba pamiętać też o jakości pokrycia wierzchniej strony nośnika lakierem (który czasem wręcz odpada jak niekiedy przy np. Esperanza-ch), trwałości nośnika - co jest niestety najtrudniejsze do sprawdzenia (np. korozji podłoża organicznego, czy choćby odporności dolnej powierzchni nośnika na zarysowania) oraz parametrów dotyczących odblasku nośnika co wynika ze stosowania kilku różnych typów podłoża organicznego - różnicę widać już po kolorze odblasku światła dziennego (np. TDK Metallic znacznie lepiej pracują w odtwarzaczach audio niż TDK D-View), co może być zauważalne zwłaszcza przy zapisie płyt CDDA (cd audio) i czasem objawiaja się dłuższym czasem wczytywania TOC płyty ("zaczytywania" listy tracków) - jak przy zanieczyszczonym czy zużytym układzie optycznym odtwarzacza.

Sony - odczyt napędem Asus:

LG "2-52x 700MB" w grubym pudełku - odczyt napędem Asus:

Emtec "CDR Audio Maxima" - odczyt napędem Asus:

Platinum - odczyt napędem Asus:

TDK "52x" błękitny nadruk, grube pudełko - odczyt napędem Asus:

TDK "52x" błękitny nadruk, cienkie pudełko - odczyt napędem Asus:

TDK "D-view 52x" cienkie pudełko - odczyt napędem Asus:

TDK "Metallic", grube pudełko - odczyt napędem Asus:

TDK "Metallic", dostępne na wałku - odczyt napędem Asus:

TDK "RXG Audio" - odczyt napędem Asus:

VERBATIM audio "For recording music" - odczyt napędem Asus:

VERBATIM "Data Life Plus Super AZO" - odczyt napędem Asus:

VERBATIM colour, cienkie pudełko - odczyt napędem Asus:

VERBATIM "52x", biały nadruk, cienkie pudełko - odczyt napędem Asus:

VERBATIM "Vinyl" dostępny na wałku - odczyt napędem Asus:

and the winner is...

VERBATIM "Pastel", cienkie pudełko - odczyt napędem Asus:

Kontakt: mlody

Ostatnie uaktualnienie: 20 maja 2005 r.