Poniższy tekst i wszelkie informacje w nim zawarte pochodzą ze strony http://www.coasterfactory.org/ i umieszczone są za zgodą autora tejże strony.
Tłumaczenie jest na tyle doskonałe na ile pozwalała mi moja znajomość angielskiego.

EAC / Instrukcja szybkiego startu

Ostatnia aktualizacja: wtorek 25 Październik 2005

Spis treści

 1. Spis treści
 2. Wstęp
  1. Zgrywanie płyt audio...
  2. Kompresja audio...
   1. Mp3
   2. Ogg Vorbis
   3. Monkey's Audio
   4. FLAC
 3. Szybki start
  1. Instalacja EAC
  2. ASPI?
  3. Pierwsze uruchomienie
  4. Konfigurowanie opcji
  5. Weryfikacja / ustawianie opcji napędu
  6. Ustawianie opcji kompresji
   1. LAME mp3
   2. Ogg Vorbis
   3. Monkey's Audio
   4. FLAC
  7. Zapisywanie opcji kompresji do profilu
 4. Używanie EAC
  1. Zgrywanie muzyki do oddzielnych ścieżek
  2. Zgrywanie obrazu + cue sheet
 5. Linki

Wstęp

Większość z nas zna ten problem. Ściągasz sobie jakiś plik mp3 i podczas odtwarzania okazuje się że jest pełen trzasków albo jego bitrate jest okropnie niski. Zazwyczaj powodem tego są używane programy i/lub opcje konfiguracji przy zgrywaniu. W kilku paragrafach opiszemy jak można temu zaradzić. Jeśli teoria nie interesuje ciebie, możesz przejść od razu do szybkiego startu.

Dobrym pomysłem jest wydrukowanie tego podręcznika. Wielu osobom przyjemniej jest czytać z papieru niż z ekranu.

Zgrywanie płyt audio

Exact Audio Copy (EAC) jest znany przez wielu jako jeden z najlepszych programów zgrywających. EAC został napisany przez kogoś kto miał już dosyć okropnej jakości programów zgrywających w tamtym czasie.

Używając zaawansowanej technologii odczytu zwanej secure mode (bezpieczny sposób), EAC jest w stanie zapewnić jakość której nie mogą zapewnić inne programy. W przeciwieństwie do innych programów EAC czyta każdy sektor audio dwa razy i porównuje je do siebie. Jeśli oba są jednakowe, EAC wie że odczytał bez błędów. Jeśli oba są różne EAC wie że co najmniej jeden sektor został odczytany nieprawidłowo. EAC czyta wadliwy sektor dopóki nie otrzyma poprawnych danych. Program może ponawiać odczytywanie do 82 razy jeśli zaistnieje taka potrzeba. Dane audio mogą być w ten sposób odzyskane,tam gdzie inne programy nie dały by sobie rady (jeśli w ogóle zauważą błędy). Oczywiście EAC nie jest cudownym lekiem i jest bardzo prawdopodobne że nie będzie w stanie odtworzyć danych. W takim przypadku EAC wskaże dokładną lokalizację błędu w swoim raporcie. Po zakończeniu zgrywania możesz przesłuchać te podejrzane miejsca w kilka chwil i zdecydować czy są tam słyszalne zniekształcenia (błąd odczytu nie oznacza automatycznie słyszalnych błędów). Przy użyciu innych programów możesz tylko zgadywać gdzie wystąpił taki błąd i przesłuchać całej płyty / utworu w poszukiwaniu błędów. Jeżeli oczywiście program zgłosił błąd...

Kompresja audio...

Domyślnie EAC zapisuje do nieskompresowanych plików wav. Jeżeli nie zamierzasz nagrywać z tego płyty audio, lub edytować tych plików edytorem wave, prawdopodobnie oczekujesz formatu o mniejszych rozmiarach. W tym przypadku dane audio muszą zostać skompresowane, nazywane także enkodowaniem (encoding). Jest pokaźna liczba enkoderów, każdy z własnymi specyficznymi opcjami, korzystnymi i nie korzystnymi. EAC potrafi obsłużyć praktycznie każdy enkoder co oznacza że zgranie płyty do wybranego formatu można zrobić w jednym kroku.

Zacznijmy od opisu kilku popularnych formatów kompresji i ich enkoderów

Mp3

Najpopularniejszym formatem kompresji bez wątpienia jest mp3. Jest wiele enkoderów mp3, ale niestety jakość dźwięku uzyskiwana przez te enkodery jest często niedobra. Na przykład bardzo popularny enkoder Xing jest znany z niedobrej jakości. Test, jak przeprowadzony przez r3mix.net (szkoda że już nie dostępny online) pokazał że są 2 dobre enkodery mp3: LAME i Fraunhofer. Fraunhofer był wzorcowym enkoderem przez lata i jest znany z dobrej jakości przy małym, stałym bitrate (CBR). LAME z drugiej strony niesamowicie zyskał popularność przez ostatnie kilka lat, przewyższając Fraunhofer i stając się jedynym w rodzaju królem jakości pośród enkoderów mp3. Silną stroną LAME jest jakość enkodowania przy wysokim, zmiennym bitrate (VBR). VBR ze względu na złą implementację w enkoderach Xing i Fraunhofer zyskał złą opinie. LAME jest pierwszym enkoderem który dostarcza wspaniałą jakość VBR. Główną przewagą VBR jest bitrate który zmienia się w zależności do złożoności muzyki. Bardziej złożona część muzyki będzie wymagała większego bitrate, a mniej złożona - mniejszego bitrate. Daje to taką samą jakośś jak mp3 ze stałym, wysokim bitrate (CBR), lecz wiele mniejszy rozmiar pliku.

Plik mp3 skompresowany przy użyciu LAME VBR będzie miał rozmiar pliku porównywalny do mp3 CBR 160-200 kbit/s, lecz jakością do mp3 256-320 kbit/s. 192 kbit/s był standardem dla mp3 CBR przez lata. VBR jednak dostarcza lepszą jakość audio dla porównywalnych rozmiarów pliku. Nie trzeba wspominać że VBR szybko zyskał na popularności...

Ważne jest żeby pamiętać że mp3 to stratny format. Oznacza to że podczas kompresji dane audio są tracone bezpowrotnie. Jednakże, jeśli bitrate jest wystarczająco wysoki, strata będzie niesłyszalna dla większości ludzi.

Ogg Vorbis

Ogg Vorbis jest bardzo podobny do mp3. Ogg Vorbis jest młodszy od mp3 i zazwyczaj dostarcza lepszą jakość dźwięku. Mimo że przewaga ogg jest znaczna, format zyskuje popularność dość wolno. Głównym powodem tego jest oczywiście mała popularność i fakt że praktycznie nie ma przenośnych odtwarzaczy obsługujących ten format. Niestety jest to błędne koło, ponieważ dopóki nie będzie więcej użytkowników używających Ogg Vorbis, nie będzie powodów dla producentów do wspierania tego formatu.

Jakkolwiek, w świecie opensource a w szczególności na platformie Linux, Ogg Vorbis jest powodem zainteresowania.

Monkey's Audio

Mp3 i Ogg Vorbis to stratne formaty kompresji. Audiofile dostają gorączki na samą myśl o stratnej kompresji, ale szczęśliwie są także bez stratne kompresory. Prosto mówiąc oznacza to że po dekompresji dostaniesz plik który jest bit-po-bicie identyczny z oryginałem. Nie ma żadnej straty danych. Zanim jednak się podekscytujesz powinieneś zwrócić uwagę na jeden wielki minus: rozmiar pliku. Kiedy mp3 i ogg są wstanie uzyskać rozmiar pliku ponad 5 razy mniejszy od oryginału, bez stratnym formatem kompresji uzyskasz połowę oryginalnej wielkości... w najlepszym wypadku. Dlatego musisz zaopatrzyć się w dodatkowe miejsce na dysku jeśli chcesz podążać bez stratną drogą. Z nastaniem szerokopasmowego internetu format bez stratny zyskał na popularności, jednakże nie jest nigdzie tak bardzo rozproszony jak mp3 lub nawet Ogg Vorbis.

Jednym z najpopularniejszych bez stratnych kompresorów jest Monkey's Audio, znany również jako mac, lub ape. Pomimo śmiesznej nazwy i logo, Monkey's Audio jest świetnym kompresorem. Monkey's Audio pośród wszystkich bez stratnych enkoderów dostarcza najlepszy stopień kompresji i jest bardzo szybki. Jeśli używałeś stratnego formatu kompresji jak mp3, prawdopodobnie doświadczyłeś oczekiwania z powodu powolności kompresora. Monkey's Audio kompresuje utwory audio w kilka sekund.

W przeszłości Monkey's Audio był dostępny tylko dla platformy Windows z powodu zamkniętego kodu, jednak od niedawna śmieszna małpa przeszła w opensource.

FLAC

FLAC jest bez stratnym kompresorem tak jak Monkey's Audio. Mimo że FLAC kompresuje troszkę wolniej niż Monkey's Audio i oferuje trochę niższy współczynnik kompresji, FLAC cechuje się bardzo małym zużyciem procesora podczas odtwarzania (choć Monkey's Audio nie spisuje się gorzej przy normalnych ustawieniach), świetnym wsparciem programowym ponieważ od samego początku jego kod był otwarty i jest nawet kilka przenośnych odtwarzaczy wspierających ten format.

Wybór pomiędzy FLAC a Monkey's Audio nie jest możliwy na podstawie jakości - jest jednakowa. Na tę chwilę przewaga Monkey's Audio w internetowej dystrybucji wydaje się oczywista, ale na dłuższą metę FLAC wydaje się mieć lepsze karty (w znaczeniu sprzętowego i programowego wsparcia). Jednak wszytko to nie ma większego znaczenia. Jeśli wybierzesz format A, a później format B okaże się dominującym formatem, możesz z łatwością przekonwertować całą swoją kolekcję do formatu B - bez stratnie oczywiście.

Szybki start

Wielką niedogodnością dla nowych użytkowników EAC'a jest jego złożoność. Mogą oni być bardzo sfrustrowani przez mnogość wszystkich opcji, nie mając nawet pojęcia do czego służą. Nie dość tego jest trochę opcji do ustawienia żeby skonfigurować EAC poprawnie.

Autor EAC, Andre Wiethoff stworzył kreator dla nowych użytkowników który prowadzi poprzez instalację. Większość ustawień jest już ustawiona za ciebie, więc tylko kilka małych, niewielkich opcji musi być ustawiona! Skonfigurowanie EAC i LAME gotowego do pracy jest teraz kwestią kilku minut.

Instalacja EAC

Po pierwsze musisz ściągnąć ostatnią wersję EAC (Exact Audio Copy 0.95 beta 3 w trakcie pisania).

Zanim będziesz kontynuował upewnij się że nie ma żadnej płyty cd w twoim cd-romie/dvd/nagrywarce.

Uruchom instalator, lub rozpakuj plik zip do katalogu (domyślnie C:\Program Files\Exact Audio Copy\).

ASPI?

Jednym z najczęściej występujących problemów z EAC jest stary, przedawniony interfejs ASPI. Windows 9x/ME dostarczony jest praktycznie z antycznym interfejsem ASPI, a Windows NT/2000/XP dostarczony jest nawet bez tego interfejsu. Interfejs ASPI jest małym kawałkiem programu który odpowiada za komunikację pomiędzy napędami cd-rom a programami Windows. Zgrywacz audio taki jak EAC oczywiście nie może działać bez tego. Jest więc oczywiste że EAC potrzebuje dobrze działającego interfejsu ASPI.

Bardzo dobry interfejs ASPI na tę chwilę jest dostarczany razem z Ahead Software's Nero. Zalecane jest używanie właśnie tego interfejsu ASPI. Aby sprawić żeby EAC rozpoznał interfejs Nero ASPI wszystko co musisz zrobić to przegrać plik WNASPI32.DLL z katalogu instalacyjnego Nero do katalogu gdzie zainstalowałeś EAC (domyślnie C:\Program Files\Exact Audio Copy\).

Jeśli doświadczysz potem problemów z interfejsem ASPI i używasz Windows NT/2000/XP, możesz spróbować użyć Wewnętrznego interfejsu Win32 dla Windows NT/2000/XP w EAC (z menu EAC wybierz Opcje EAC'a...a i przejdź do zakładki Interfejs). Musisz ponownie uruchomić EAC'a aby zmiany odniosły skutek.

Pierwsze uruchomienie

Kiedy EAC jest zainstalowany możesz go uruchomić. Wyskoczy kreator konfiguracji który ustawi większość opcji automatycznie za ciebie. Naciśnij Dalej aby rozpocząć. Jeśli miałeś EAC'a zainstalowanego poprzednio, lub jeśli kreator z nie uruchomił się z jakiegoś powodu, wybierz Kreator konfiguracji z menu EAC. Jeśli chcesz zmienić język programu na polski, wybierz z menu EAC, EAC options..., zakładkę General i z listy na samym dole wybierz Polski i wciśnij OK.

Konfigurator / Powitanie

Pierwszą rzeczą jaką konfigurator ustawia są napędy cd-rom/cd-rw/dvd jakie EAC wykrył w twoim systemie. Możesz odznaczyć napędy których nie chcesz konfigurować, ale jeśli już tu jesteś powinieneś skonfigurować wszystkie napędy (chyba że jesteś pewien że nie będziesz używał któregoś z nich)

Konfigurator / Wybór napędu

Wciskając Dalej EAC zacznie konfigurację wybranych napędów. Upewnij się że zawsze wybierzesz Chcę mieć dokładne wyniki kiedy EAC o to zapyta. EAC pokaże kolejno każdy napęd po sobie, więc jeśli masz dużo napędów będzie dużo klikania Dalej.

Konfigurator / Preferencje Zgrywania

W większości wypadków EAC rozpozna twój napęd na podstawie swojej wewnętrznej bazy i ustawi najbardziej optymalne opcje.

Konfigurator / Baza danych napędów

Jeśli uważasz że EAC ustawił złe opcje, możesz wybrać Nie dowierzam tym ustawieniom - zweryfikuj je, lecz to nie będzie potrzebne w większości wypadków. Baza napędów EAC'a zawiera większość popularnych napędów. Jeśli twój napęd nie został znaleziony w bazie, lub wybrałeś Nie dowierzam tym ustawieniom - zweryfikuj je EAC poprosi o włożenie nieporysowanej płyty audio do napędu, następnie spróbuje wykryć poprawne ustawienia.

Konfigurator / Wykrywanie możliwości napędu

Zawsze możesz zweryfikować ustawienia z User Reported Drive Features Database albo DAE Drive features database.

Kiedy wszystkie napędy są skonfigurowane EAC wyświetli podsumowanie pokazując najlepsze napędy do zgrywania z użyciem EAC'a. Porządek ten jest w pełni zależny od znalezionych ustawień i nie ma nic wspólnego z szybkością lub stanem technicznym napędu. Fakt że określony napęd jest na końcu listy wcale nie oznacza że będzie gorzej zgrywał od tego na początku. Musisz poeksperymentować żeby znaleźć najodpowiedniejszy napęd.

Konfigurator / Uszeregowanie napędów

W następnym kroku EAC zapyta o kompresor mp3 LAME. Nawet jeśli wielu spośród czytających tę instrukcję będzie chciało użyć LAME do tworzenia wysokiej jakości plików mp3, pominiemy konfigurację LAME w tym momencie. Odznacz po prostu opcję Zainstaluj i skonfiguruj zewnętrzny kompresor LAME.EXE. Później zajmiemy się konfiguracją kompresji.

Konfigurator / Konfiguracja kodera

Teraz musisz podać adres e-mail. Może to być zmyślony adres, dopóki wygląda jak e-mail. Ten adres jest potrzebny żeby mieć dostęp do bazy Freedb z której EAC pobiera informację o albumie, autorze, utworze włożonej płyty audio.

Konfigurator / Konfiguracja freedb

W następnym oknie EAC oferuje możliwość wyboru pomiędzy zielonym a ekspertem. Jeśli chcesz być zielony ;) wiele opcji które zwykle dezorientują nowych użytkowników są ukryte. Mimo że to może nie wydawać się interesujące dla nowych użytkowników, powinieneś wybrać Jestem ekspertem, więc pozwól mi korzystać z całego potencjału EAC'a, ponieważ kilka zaawansowanych opcji będzie nam potrzebne. Wciśnij Zakończ aby zamknąć kreatora.

Konfigurator / Gotowe

Konfigurowanie opcji

Wstępna konfiguracja jest zakończona, ale jeszcze kilka opcji musi być ustawionych do poprawnego działania. Z menu EAC wybierz Opcje EAC'a..... W pierwszej zakładce (Zgrywanie) zmień Dokładność korygowania błędów z Średnia na Wysoka. Upewnij się także że 4 pierwsze opcje zgadzają się z tymi na zrzucie ekranu poniżej.

Opcje EAC'a / Zgrywanie

Jak zauważyłeś na zrzucie powyżej, opcja Zablokuj szufladkę napędu na czas zgrywania jest odznaczona. Ta opcja - jeśli włączona - spowoduje, jak nazwa wskazuje, zablokowanie szuflady napędu podczas zgrywania aby zapobiec przypadkowemu otwarciu (co zrujnuje zgrywanie). Dobrym pomysłem wydaje się jej włączenie, lecz w niektórych przypadkach EAC utknie w miejscu błędu na płycie i w kilku rzadkich przypadkach doprowadzi to do sytuacji kiedy EAC przestanie dalej reagować na akcje użytkownika. Jedynym wyjściem jest wtedy zakończyć proces EAC'a w Menedżerze Zadań, lecz napęd nadal będzie zablokowany wymuszając reset komputera, jeśli będziesz chciał wyjąć płytę. Przez wyłączenie tej opcji możesz z łatwością wyjąć płytę wciskając guzik wysuwania w napędzie kiedy widzisz że EAC nie reaguje i szansa powodzenia zgrania płyty jest poniżej zero. Tacka wysunie się i EAC zostanie odblokowany. Program zgłupieje przez to i będzie myślał że odczytał tylko błędy, lecz teraz łatwo jest przerwać proces zgrywania.

W następnej zakładce Ogólne zaznacz następujące opcje:

Jeśli prosisz kogoś o pomoc przy EAC, zmień język na English. Inaczej EAC będzie zapisywał logi w twoim języku, co może być kompletnie nie zrozumiałe dla innych osób, które nie mówią w twoim języku.

Opcje EAC'a / Ogólne

W trzeciej zakładce Narzędzia musisz także ustawić kilka opcji:

Opcje EAC'a / Narzędzia

W piątej zakładce Nazwa plików jest pole tekstowe z tekstem %T. EAC tworzy nazwy plików na podstawie tego pola. Opis operatora % zawarty jest w EAC'u. Na przykład, jeśli chcesz zgrać utwór November Rain z płyty Guns N' Roses o tytule Use Your Illusion I i użyjesz %D\%C\%N - %A - %T jako Składni nazw plików, otrzymasz w rezultacie nazwę mp3 10 - Guns N' Roses - November Rain.mp3 (utwór jest na 10 pozycji na płycie). Plik zostanie umieszczony w folderze ..Guns N' Roses\Use Your Illusion I\, gdzie .. wskazuje na katalog w którym kazałeś EAC'owi zapisywać.

Możesz eksperymentować z różnymi kombinacjami w schemacie nazewnictwa plików. Jeśli chcesz żeby wszystkie ścieżki trafiały do jednego katalogu, możesz użyć czegoś w rodzaju %A - %T.

Opcje EAC'a / Nazwy plików

Weryfikacja / ustawianie opcji napędu

Często ignorowana, lecz jedna z najważniejszych opcji konfiguracji EAC'a. Zła konfiguracja napędu czyni EAC'a wrażliwego na błędy i niepewnego przy zgrywaniu.

Wybierz Opcje napędu... z menu EAC'a. Zignoruj okno które wyskoczy. Opcje które teraz widzisz w zakładce Tryb zgrywania są mocną stroną EAC'a. Nieprawidłowe ustawienia mogą także być powodem złego zgrywania. Sprawdź więc czy EAC używa właściwych opcji. Tryb bezpieczny *musi* być włączony!.

Ważne: Wiele współczesnych napędów obsługuje wyszukiwanie błędów C2 co przyspiesza działanie EAC'a. Jednakże wiele napędów nie dale 100% dokładności przy wyszukiwaniu błędów C2 co może wpłynąć na dokładność wykrywania błędów. Jeśli nie jesteś pewien jakości błędów C2 w swoim napędzie, po prostu wyłącz tę opcję. Niektóre strony wymagają nawet muzyki zgranej bez włączonej opcji C2.

Opcje napędu / Tryb zgrywania

Jeśli myślisz że EAC używa niedobrych opcji, lub napęd nie został znaleziony w wewnętrznej bazie EAC'a, zawsze możesz ustawić opcje napędu ręcznie. Włóż nieporysowaną płytę audio do napędu który chcesz skonfigurować (upewnij się że jest wybrany z rozwijanej listy, w lewym górnym rogu EAC'a).

Kliknij przycisk Wykryj właściwości napędu.... EAC spróbuje wykryć teraz odpowiednie ustawienia dla twojego napędu. To może zająć do dziesięciu minut w zależności od napędu, ale zazwyczaj trwa około minuty. Gdy EAC wykryje już ustawienia kliknij przycisk Zatwierdź (tylko nie OK). EAC zapyta czy może wysłać znalezione ustawienia do bazy danych EAC'a przez internet. Nie jesteś zobligowany do robienia tego, ale tylko z twoją pomocą baza EAC'a będzie się rozrastać i coraz więcej napędów będzie automatycznie wykrywanych. Żadne dane osobiste nie są przesyłane, tylko model cd-romu i wykryte ustawienia. Wysyłanie może zająć kilka chwil. Bądź cierpliwy.

Powróć teraz do Opcje napędu. Sprawdź czy EAC używa teraz znalezionych opcji. Tryb bezpieczny *musi* być włączony!.

Na następnej zakładce Odczyt wciśnij przycisk Wykryj teraz komendę odczytu. Po kilku sekundach EAC zwróci prawidłowe ustawienia odczytu twojej stacji.

Wciśnij OK żeby zapisać ustawienia.

Ustawianie opcji kompresji

Konfiguracja EAC'a i napędu jest zakończona, ale został jeden ważny krok do zrobienia: ustawienia kompresji. Te oczywiście różnią się z kompresora na kompresor, więc użyj odpowiednich opcji dla kompresora którego chcesz użyć.

Podczas śledzenia tej instrukcji zauważysz że EAC oferuje już profile dla dużej liczby kompresorów. Nie będziemy korzystać z tych opcji ale zamiast tego zajmiemy się kompletną, ręczną konfiguracją. Za niewiele więcej pracy otrzymujemy większą wolność. Podczas konfiguracji kompresora zauważysz także nieudokumentowane opcje wiersza poleceń %d i %s. Prawda jest taka że nie mają one nic wspólnego z kompresorem, ale z EAC'em. %s i %d odpowiadają kolejno za źródłowy i docelowy plik. Jako że używamy Używaj zewnętrznego programu do kompresji w EAC'u, jest konieczne dla EAC'a żeby wiedział w którym miejscu enkoder akceptuje źródłowy i docelowy plik w linii poleceń.

Z menu EAC wybierz Opcje kompresji. Na drugiej zakładce Zewnętrzna kompresja możesz znaleźć ustawienia kompresji dla zewnętrznych enkoderów (których będziemy używać) w EAC'u. Możesz już zaznaczyć opcję Użyj zewnętrznego programu do kompresji i wybrać Koder użytkownika z rozwijalnej listy Schemat podstawianych parametrów.

LAME mp3

Na początek musimy ściągnąć samego LAME'a (LAME 3.97)

Teoretycznie nie ma znaczenia gdzie umieścisz enkoder, ale katalog w którym zainstalowany jest EAC jest najlepszym miejscem do tego i ma to kilka przydatnych zalet (jak możliwość używania LAME'a jako dekodera w EAC'u). Otwórz spakowany plik zip. Potrzebujesz tylko jednego pliku z archiwum zip: lame.exe. Wypakuj ten plik do katalogu instalacyjnego EAC'a (domyślnie C:\Program Files\Exact Audio Copy.

Wracając do EAC'a ustaw Używaj rozszerzenia pliku na .mp3 (włączając w to kropkę na początku). Następnie musimy zlokalizować ścieżkę do pliku LAME. Możesz użyć przycisku Przeglądaj do wskazania lame.exe, lub możesz wpisać ścieżkę ręcznie (domyślnie C:\Program Files\Exact Audio Copy\lame.exe). Dalej ustaw ostatnie cztery opcje w tej zakładce jak pokazane na zrzucie ekranu poniżej.

Opcje kompresji / Zewnętrzna kompresja

Jakość jaką LAME będzie używał, przekazywana zostanie do LAME'a używając Dodatkowe opcje linii poleceń. Eksperci audio z forum jak r3mix (już nie dostępny online) i Hydrogen Audio pracowali nad najbardziej optymalnymi ustawieniami dla enkodera od dłuższego czasu. W przeszłości taka komenda mogła być dość długa i całkowicie niezrozumiała dla nowych użytkowników. Aby to zmienić przedstawiony system, gdzie ustawienia tak zwanego aliasu --alt-preset zastępują złożoną linię poleceń. Jednakże w ostatniej wersji LAME powrócono do bardziej zunifikowanej formy analogicznej do wielu innych kompresorów. Jeśli zastanawiasz się czmu nie widzisz opcji --alt-preset poniżej, właśnie dlatego.

W zakładce Zewnętrzna kompresja wpisz jedną z podanych linii komend w pole Dodatkowe opcje linii poleceń:

Dla ludzi przyzwyczajonych do opcji --alt-preset, małe wytłumaczenie: -V 2 --vbr-new jest równe --alt-preset standard, -V 0 --vbr-new jest równe --alt-preset extreme,a -b 320 jest równe --alt-preset insane.

Pewnie zastanawiasz się teraz co te wszystkie literki robią w linni poleceń. Nie było ich przecież wcześniej. Zgadza się, lecz niektórzy mniewali problemy ze sposobem jakim EAC dodaje znaczniki do plików mp3. Dlatego zdecydowaliśmy się - tak jak rekomendowane przez Hydrogen Audio - aby LAME zapisywał swoje własne znaczniki do pliku. Ale LAME musi znać artystę, utwór, album... i to dokładnie jest to co te literki przekazują do LAME'a. Do da nam pewność że LAME zapisuje właściwe znaczniki ID3v2 i ID3v2 do plików mp3.

Często zobaczysz ludzi zgrywających z jakością 192kbit/s - szczególnie tych związanych ze sceną mp3. 192kbit/s jest klasycznym kompromisem pomiędzy rozmiarem pliku i jakością, oraz jest zaakceptowane jako standard w świecie mp3. Taki bitrate da ci dobrą jakość dźwięku, jednak jeszcze nie jakość do archiwizacji. To wstyd że scena mp3 nadal trzyma się takiego starego standardu (choć zmienia się to powoli). Ustawienia --alt-preset standard dają lepszą jakość dźwięku przy porównywalnej wielkości pliku. Jeśli akceptujesz tylko najlepszą jakość, użyj--alt-preset insane. To da ci mp3 320kbit/s. Zauważ że to prowadzi raczej do dużych rozmiarów pliku.

Zignoruj pole Przepływowość bitów oraz wysoka i niska jakość. Ponieważ używamy linii poleceń, EAC zignoruje te ustawienia.

Sprawdź czy ustawienia na zakładce Znacznik ID3 są zgodne z tymi na zrzucie ekranu poniżej.

Opcje kompresji / Znacznik ID3

Naciśnij OK żeby zapisać ustawienia. Przejdź do sekcji Zapisywanie opcji kompresji do profilu

Vorbis Ogg

Pierwszą rzeczą którą musimy zrobić jest ściągnięcie Vorbis Ogg (wersja 1.0.1 w chwili pisania).

Teoretycznie nie ma znaczenia gdzie umieścisz enkoder, ale katalog w którym zainstalowany jest EAC jest najlepszym miejscem do tego. Otwórz spakowany plik zip. Potrzebujesz tylko jednego pliku z archiwum zip: oggenc.exe. Wypakuj ten plik do katalogu instalacyjnego EAC'a (domyślnie C:\Program Files\Exact Audio Copy).

Wracając do EAC'a ustaw Używaj rozszerzenia pliku na .ogg (włączając w to kropkę na początku). Następnie musimy zlokalizować ścieżkę do pliku Oggenc. Możesz użyć przycisku Przeglądaj do wskazania oggenc.exe, lub możesz wpisać ścieżkę ręcznie (domyślnie C:\Program Files\Exact Audio Copy\oggenc.exe). Dalej ustaw ostatnie cztery opcje w tej zakładce jak pokazane na zrzucie ekranu poniżej.

Opcje kompresji / Zewnętrzna kompresja

Jakość jaką Ogg Vorbis będzie używał zostanie przekazywana do Oggenc'a używając Dodatkowe opcje linii poleceń. Oggenc przyjmuje jakość (wartość q) od -1 do 10 co odpowiada: -1 = ~45 kbit/s, 0 = ~64 kbit/s, 1 = ~80 kbit/s, 2 = ~96 kbit/s, 3 = ~112 kbit/s, 4 = ~128 kbit/s, 5 = ~160kbit/s, 6 = ~192 kbit/s, 7 = ~224 kbit/s, 8 = ~256 kbit/s, 9 = ~320 kbit/s, 10 = ~500 kbit/s. Pamiętaj że Ogg Vorbis zazwyczaj zapewnia lepszą jakość niż mp3 przy tym samym bitrate. Jakość 5 może być porównywalna z LAME --alt-preset standard.

W zakładce Zewnętrzna kompresja wpisz jedną z podanych linii komend w pole Dodatkowe opcji linii poleceń:

Linia poleceń wygląda dość dziwacznie. To dlatego że nie używamy znaczników ID3 dla Ogg Vorbis. EAC potrafi używać tylko ID3, ale to nie ma znaczenia ponieważ Ogg Vorbis posiada wyjątkową obsługę znaczników. Do przechowywania informacji o autorze, albumie, utworze,... w znacznikach, musimy dostarczyć je poprzez linię polecenia. Oggenc zajmie się całą resztą.

Zignoruj pole Przepływowość bitów oraz wysoka i niska jakość. Ponieważ używamy linii poleceń, EAC zignoruje te ustawienia.

Sprawdź czy ustawienia na zakładce Znacznik ID3 są zgodne z tymi na zrzucie ekranu poniżej.

Opcje kompresji / Znacznik ID3

Naciśnij OK żeby zapisać ustawienia. Przejdź do sekcji Zapisywanie opcji kompresji do profilu

Monkey's Audio

Pierwszą rzeczą jaką musimy zrobić jest ściągnięcie Monkey's Audio (wersja 3.99 w trakcie pisania). Nie można ściągnąć samego kompresora lini poleceń więc musisz ściągnąć cały pakiet dla Windows. Kiedy to uczynisz, znajdziesz kompresor mac.exe w katalogu instalacyjnym (domyślnie: C:\Program Files\Monkey's Audio\)

Teoretycznie nie ma znaczenia gdzie umieścisz enkoder, ale katalog w którym zainstalowany jest EAC jest najlepszym miejscem do tego. Przenieś mac.exe do katalogu instalacyjnego EAC'a (domyślnie C:\Program Files\Exact Audio Copy). Jeśli chcesz, możesz usunąć już pakiet Monkey's Audio z systemu.

Normalnie wskazałbyś teraz w EAC'u ścieżkę do mac.exe, podobnie jak to robiliśmy z innymi enkoderami. Lecz tak nie zrobimy. Format Monkey's Audio obsługuje tak zwane znaczniki APEv2 (potężny format znaczników), lecz enkoder linii poleceń nie obsługuje ich. Dlatego musimy użyć sztuczki. Wskażemy EAC'owi inne narzędzie które obsługuje znaczniki APEv2, które z kolei wskazuje na kompresor Monkey's Audio. To narzędzie to wapet. W spakowanym archiwum znajdziesz plik wapet.exe. Umieść ten plik wapet.exe w tym samym katalogu, gdzie umieściłeś mac.exe (najprawdopodobniej katalog instalacyjny EAC'a).

Wracając do EAC'a ustaw Używaj rozszerzenia pliku na .ape (włączając w to kropkę na początku). Następnie musimy zlokalizować ścieżkę do pliku wapet. Możesz użyć przycisku Przeglądaj do wskazania wapet.exe, lub możesz wpisać ścieżkę ręcznie (domyślnie C:\Program Files\Exact Audio Copy\wapet.exe). Dalej ustaw ostatnie cztery opcje w tej zakładce jak pokazane na zrzucie ekranu poniżej.

Opcje kompresji / Zewnętrzna kompresja

Jakość dostarczana przez Monkey's Audio jest oczywiście zawsze jednakowa: bit-po-bicie ponieważ jest to bez stratna kompresja. Na razie możesz ustawić różne opcje które mają wpływ na stopień kompresji. Te ustawienia to: fast = 1000, normal = 3000, extra high = 4000, insane = 5000. Im mocniejsza kompresja (insane) tym mniejsza wielkość pliku, lecz dłużej trwa. Wybór ustawień większych niż extra high nie ma większego sensu, gdyż trwa to o wiele dłużej a zyskuje się tylko kilka megabajtów. Weź też pod uwagę że Monkey's Audio zużywa dużo więcej zasobów procesora przy większym stopniu kompresji. Jeśli wydajność odtwarzania jest ważna trzymaj się ustawień fast lub higher. W tym momencie możesz zastanowić się nad wyborem FLAC'a. Chociaż znacznie wolniejszy podczas kompresji i nie z tak dobrym współczynnikiem kompresji jak Monkey's Audio, FLAC zużywa bardzo mało zasobów procesora podczas odtwarzania.

W zakładce Zewnętrzna kompresja wpisz jedną z podanych linii komend w pole Dodatkowe opcji linii poleceń:

Ustawienia -c4000 and -c5000 dostarczają praktycznie tej samej kompresji, lecz zużywają o wiele więcej mocy procesora. Także nie zalecane.

Tak jak z Ogg Vorbis znaczniki są dostarczane poprzez linię komend. Ale zamiast przekazywać je do Monkey's Audio bezpośrednio, wywołujemy wapet.exe. Wapet przekazuje dane do mac.exe i zapisuje znaczniki APEv2 do pliku po tym jak zakończy się kompresja.

Zignoruj pole Przepływowość bitów oraz wysoka i niska jakość. Ponieważ używamy linii poleceń, EAC zignoruje te ustawienia.

Sprawdź czy ustawienia na zakładce Znacznik ID3 są zgodne z tymi na zrzucie ekranu poniżej.

Opcje kompresji / Znacznik ID3

Naciśnij OK żeby zapisać ustawienia. Przejdź do sekcji Zapisywanie opcji kompresji do profilu

FLAC

Pierwszą rzeczą którą musimy zrobić jest ściągnięcie FLAC'a (tools only) (wersja 1.1.2 w trakcie pisania).

Wracając do EAC'a ustaw Używaj rozszerzenia pliku na .flac (włączając w to kropkę na początku). Następnie musimy zlokalizować ścieżkę do pliku flac. Możesz użyć przycisku Przeglądaj do wskazania flac.exe, lub możesz wpisać ścieżkę ręcznie (domyślnie C:\Program Files\Exact Audio Copy\flac.exe). Dalej ustaw ostatnie cztery opcje w tej zakładce jak pokazane na zrzucie ekranu poniżej.

Opcje kompresji / Zewnętrzna kompresja

FLAC jest bez stratną kompresją tak jak Monkey's Audio co znaczy że otrzymasz zawsze bit-po-bicie identyczny plik z oryginałem. Jednak tak samo jak w Monkey's Audio możesz ustawić stopień kompresji i szybkość. To jest robione przez ustawienie cyfr od 0 do 8, gdzie 0 to najszybsza a 8 najlepsza kompresja. Jako że FLAC zużywa mało zasobów procesora, zalecanym ustawieniem jest najlepsza kompresja aby zbliżyć się do tej z Monkey's Audio.

W zakładce Zewnętrzna kompresja wpisz jedną z podanych linii komend w pole Dodatkowe opcji linii poleceń:

Tak jak z Ogg Vorbis i Monkey's Audio znaczniki przekazywane są poprzez linię komend

Zignoruj pole Przepływowość bitów oraz wysoka i niska jakość. Ponieważ używamy linii poleceń, EAC zignoruje te ustawienia.

Sprawdź czy ustawienia na zakładce Znacznik ID3 są zgodne z tymi na zrzucie ekranu poniżej.

Opcje kompresji / Znacznik ID3

Naciśnij OK żeby zapisać ustawienia. Przejdź do sekcji Zapisywanie opcji kompresji do profilu

Zapisywanie opcji kompresji do profilu

Właśnie ustawiłeś opcje swojego ulubionego kompresora. Czasami jednak chcesz używać różnych ustawień dla różnych potrzeb, lub możesz chcieć używać kilku enkoderów. Za każdym razem kiedy zmienisz opcje kompresji, stare zostaną utracone. Jeżeli często zmieniasz enkoder będzie to trochę denerwujące. Szczęśliwie EAC oferuje możliwość zapisywania ustawień do profilu.

W pasku statusu na dole EAC'a zauważysz przyciski Wczytaj, zapisz, nowy, usuń. Tymi guzikami masz możliwość zarządzać profilami w EAC'u. Skoro już ustawiłeś opcje kompresji, będziesz chciał zapisać je do nowego profilu. Naciśnij przycisk Nowy. Wprowadź nazwę profilu, wybierz Opcje zgrywania i naciśnij OK.

Tworzenie nowego profilu

Nowy profil powinien być teraz dodany do rozwijalnej listy z lewej strony guzików. Jeśli masz kilka profili na liście możesz przełączać się pomiędzy nimi przez wybranie jednego z listy i wciśnięcie guzika Wczytaj.

Możesz kontynuować konfiguracje następnego enkodera, albo zacząć używać EAC'a. Po dokładniejsze wyjaśnienie opcji które do tej pory widziałeś przejdź do EAC Tutorial (w j. angielski). Choć ten artykuł jest już trochę przedawniony, jest nadal bardzo wartościowy.

Używanie EAC'a

Włóż płytę audio którą chcesz zgrać do napędu i poczekaj aż EAC pobierze informacje o płycie z freedb (jeśli włączone). Zweryfikuj otrzymane informacje, ponieważ baza danych jest przesyłana przez ochotników i często zawiera literówki. Jeśli chcesz zmienić wielkość wszystkich pierwszych liter wybierz: Baza danych > Skoryguj bieżącą informację o płycie > Każda Pierwsza Litera Duża.

Dla składanki audio jest kilka ścisłych zasad nazywania. Utwór w EAC'u powinien wyglądać jak Artysta / Nazwa Utworu. Jeśli ten warunek nie jest spełniony, otrzymane mp3 będzie miało błędny znacznik ID3 co jest bardzo denerwujące. Konstrukcje jak Artysta - Nazwa Utworu i Nazwa Utworu / Artysta są także niedozwolone i będą skutkowały błędnymi nazwami plików lub znacznikami ID3!. Także opcja Kompilacja musi być zaznaczona na pasku narzędzi lub w Baza Danych > Edytuj informacje o płycie...
Dokładniejszą informację na ten temat znajdziesz w podręczniku EAC'a: Entering cd Information (j. angielski).

Zgrywanie muzyki do oddzielnych ścieżek

To jest najbardziej powszechna metoda zgrywania płyt. Choć czasami jednak zaistnieje potrzeba zgrania całej płyty do jednego dużego pliku, jednak powiemy o tym później.

Zaznacz wszystkie utwory (lub tylko te które chcesz) w głównym oknie EAC'a i wybierz z menu Akcja > Zgrywaj wybrane nagrania > Z kompresją..., lub wciśnij kombinację klawiszy Shift+F5, lub naciśnij ikonę mp3 na lewym pionowym pasku narzędzi. EAC zapyta teraz gdzie zapisać pliki na dysku. Wskaż wybraną lokację i naciśnij Zapisz.

Jeśli chcesz zgrywać do nieskompresowanych plików zamiast skompresowanych, wybierz z menu Akcja > Zgrywaj wybrane utwory > Bez kompresji.. lub naciśnij F5, albo naciśnij ikonę wav na lewym pionowym pasku narzędzi.

Reszta jest robiona automatycznie przez EAC'a. EAC zacznie teraz czytać płytę. Jeśli nagle wyskoczy okno DOS jakiegoś rodzaju, nie panikuj. To enkoder się uruchamia.

Zgrywanie do ścieżek

Podczas zgrywania czasami zauważysz czerwone kropki świecące w oknie zgrywania (korekcja błędów) i po ukończeniu zgrywania otrzymasz raport z informacjami jak Poziom wysterowania i Jakość nagrania. Jeśli chcesz wiedzieć więcej co te wszystkie rzeczy oznaczają, przeczytaj Extracting Tracks (j. angielski).

Zgrywanie obrazu + cue sheet

Jeśli zgrywasz jakiś mix lub nagranie na żywo wskazane jest zgrać całą płytę jako jedną dużą ścieżkę. Szczególnie przy bez stratnej kompresji. Na przykład, rozmiar ramki? mp3 jest inny niż rozmiar ramki? płyty audio i pierwsze sample mp3 są zawsze niewłaściwe. To powoduje krótką przerwę pomiędzy dwoma utworami mp3. Dla zwykłych mp3 nie jest to większym problemem ponieważ ścieżki zaczynają się i kończą ciszą, ale nagrania na żywo lub mixy mają oklaski lub muzykę w trakcie zmiany ścieżki. To zawsze prowadzi do słyszalnych klików w trakcie zmiany kiedy nagrasz płytę audio z mp3. Rozwiązaniem jest zgrywanie do jednego dużego pliku mp3 i arkusza cue (cue sheet) (arkusz cue zawiera pozycje ścieżek). Dzięki arkuszowi cue lepsze odtwarzacze nadal będą w stanie poruszać się pomiędzy utworami obrazu tak jakby to były oddzielne ścieżki. Jeśli masz taki obraz zawsze możesz podzielić go na oddzielne utwory mp3 używając takich narzędzi jak MusiCutter lub mp3DirectCut.

Zgrywanie płyty audio do obrazu + arkusza cue jest tak samo proste jak zgrywanie do oddzielnych ścieżek. Wybierz z menu Akcja > Utwórz obraz i arkusz dyrektyw > Z kompresją.... Nie możesz użyć (chyba że chcesz) kombinacji klawiszy Alt+F7, lub ikony IMG z lewego pionowego paska narzędzi, ponieważ ten wybór zgrywa do nieskompresowanych plików wav.

EAC najpierw przeprowadzi detekcje przerw pomiędzy utworami. Jeśli ta operacja wydaje się wiecznością (jak 10 minut) musisz zmienić opcje wykrywania odstępów. Więcej informacji o tym znajdziesz w sekcji Configuring Gap Detection (j. angielski) z podręcznika EAC'a.

Zgrywanie do obrazu

Linki

Poniżej znajduje się kilka pomocnych linków związanych z Exact Audio Copy

© Copyright 2005, SatCP

Valid HTML 4.01 TransitionalValid CSS!