Aktualności

Fascynujące skutki zielonej rewolucji

Podczas Kongresu Biogospodarki 2018, oprócz paneli i dyskusji zostały zaprezentowane spektakularne przykłady ekologicznych rozwiązań: samochody elektryczne, wolna od chemii żywność, sposoby na czystą wodę i walkę ze smogiem czy opracowana w Łodzi unikatowa technologia produkcji biopaliw.

Na uwagę zasługiwała prezentacja łódzkiej firmy Biotechnika, która odniosła bezprecedensowy sukces w USA. Amerykanie wybudują w Grand Forks w Dakocie Północnej innowacyjną biorafinerię całkowicie w oparciu o technologię i projekt inżynierów z Łodzi.

To największa w Polsce sprzedaż na rynek zagraniczny autorskiej technologii związanej z energią odnawialną. Amerykanie wykorzystają polską technologię do produkcji bioetanolu (dodawanego do paliwa alkoholu etylowego) oraz biogazu. Jako surowiec wykorzystają odpady z pobliskiej cukrowni American Cristal Sugar, największego w USA producenta cukru oraz odpady pochodzące z zakładów firmy JR Simplot, jednego z największych na świecie producentów frytek. To rozwiązanie zainteresuje zapewne przedsiębiorców z województwa łódzkiego, dla których rolnicze odpady obecnie są kłopotem, a mogą się stać źródłem dochodów.

Zakres poruszanych tematów był bardzo szeroki, od ściśle specjalistycznych po interesujące niemal każdego. Podczas Forum Antysmogowego przedstawiono innowacyjne sposoby walki ze smogiem w Warszawie czy Krakowie. Dowiemy się także, czy Polska nadąża za światowymi trendami zrównoważonej konsumpcji i jak się ma u nas Homo Vitalis – człowiek dbający o siły witalne organizmu. W zachodnich stanach USA już prawie 20% populacji uprawia jogę, w Polsce ponad 300 tysięcy. Liczba osób preferujących diety roślinne zbliża się w naszym kraju do 1,5 miliona, wartość rynku żywności ekologicznej osiąga miliard złotych. To ciekawa perspektywa dla nowo powstających przedsięwzięć gospodarczych.