Aktualności

Opowieści z miasta włókniarek

Łódź była miastem włókienniczym, największym w Polsce ośrodkiem produkcji dzianin. Nagle nastąpił koniec, nie było planu awaryjnego. Tysiące ludzi tracących pracę, likwidowane zakłady, upadające miasto. Mogłoby się wydawać, że dziś po dawnym przemyśle zostało niewiele. Czy aby na pewno?

Schyłek Łodzi włókienniczej, i jego konsekwencje, to czas o którym wciąż niechętnie się rozmawia. Chcemy go zrozumieć, zgłębić i oddać głos osobom, które mogą o nim opowiedzieć. Interesują nas głosy świadków ówczesnych wydarzeń, byłych łódzkich włókniarek i włókniarzy - ich perspektywa, doświadczenie, spojrzenie na przemysł włókienniczy w Łodzi, jego upadek, zmiany zachodzące w mieście i w życiu społecznym. Chcemy wnieść ich głos do debaty o przeszłej i współczesnej tożsamości miasta, który już dawno powinien znaleźć w niej należne mu miejsce.

Stowarzyszenie Topografie realizuje nowy projekt: “Opowieści z miasta włókniarek”. Zbieramy historie byłych łódzkich włókniarek i włókniarzy, zostaną one umieszczone w Cyfrowym Archiwum Łodzian na portalu Miastograf.pl. W okresie wakacyjnym naszych rozmówców zaprosimy do wspólnej pracy warsztatowej. Czerpiąc z narzędzi sztuki współczesnej i kreatywności uczestników, wspólnie stworzymy cykl wizualnych wypowiedzi na temat włókienniczej historii Łodzi, okresu upadku przemysłu i obecnej tożsamości miasta. Wspólnie wypracowane wypowiedzi przybiorą charakter audialny, wizualny i performatywny. Prace, wraz z zebranymi historiami i fotografiami, pokażemy na wystawie, której wernisaż odbędzie się 30 września 2017 roku. Wystawa czynna będzie do końca listopada 2017 roku. Jej odbiorcy zostaną zaproszeni do wchodzenia w dialog z przedstawionym fragmentem rzeczywistości i uzupełniania go, a tym samym do dyskusji na temat własnych doświadczeń, historii i teraźniejszości miasta. Dla lepszego zrozumienia przedmiotu wystawy i dla kontynuowania dyskusji z młodszym pokoleniem, młodzież będzie mogła uczestniczyć w warsztatach ją dopełniających.

Uwaga, wciąż szukamy rozmówców i rozmówczyń, zapraszamy do udziału w działaniu. Byłe łódzkie włókniarek i włókniarzy prosimy o kontakt pod numerem telefonu: 605 048 040 (Izabella Alwingier), 604 306 589 (Joanna Kocemba) lub na adres mailowy: wlokniarki@topografie.pl.

Ostatnio zagrane

  • 22 April 2018, 02:40 | Pain of Salvation "Pluvius Aestivus"
  • 22 April 2018, 02:36 | Diana Krall "Alone Again (Naturally)"
  • 22 April 2018, 02:32 | Eldo "Warszawska jesień"
  • 22 April 2018, 02:29 | Jasper Van't Hof & Bob Malach "Short American"
  • 22 April 2018, 02:25 | Village Kollektiv "Ktoby"